MENU
Magnetismus
Emise Měření magnetických polí
Rychlý kontakt

ELIDIS s.r.o.
Úžická 399
250 70 Odolena Voda  (Praha - východ)

tel.:
fax:
mobil: 

web:
email: 
+420 283 970 955
+420 283 970 613 
+420 602 327 687

www.elidis.cz 
info@elidis.cz 
ELIDIS s.r.o. - magnety, magnetismus - idatabaze.czMěřicí, regulační technika - idatabaze.cz
CZ  EN

Novinky

Magnet a jeho příběh

14.05.2019

Slovo magnet pochází z řeckého magnétis líthos, neboli „Magnesijský kámen“. Je to objekt, který v prostoru kolem sebe vytváří magnetické pole. Může mít formu permanentního magnetu nebo elektromagnetu. Permanentní magnety nepotřebují k vytváření magnetického pole vnější vlivy. Vyskytují se přirozeně v některých horninách a dají se také vyrobit. Elektromagnety potřebují k vytvoření magnetického pole elektrický proud. Když se zvětší proud, zvětší se i magnetické pole.

Nerosty nalezené v přírodě, které vykazují magnetické vlastnosti, nazýváme přirozené magnety. Používaly se jako magnetické střelky až do 18. století. Později se přešlo k uměle vytvořeným magnetům. Nejčastěji se vyskytovaly ve tvaru tyče, podkovy nebo střelky. Nejběžnějším materiálem pro výrobu umělých magnetů jsou ferity vyrobené z oxidů železa, stroncia a bóru. Vyznačují se převážně černou barvou, vysokou tvrdostí a křehkostí. Nevedou  elektrický proud, vydrží vysoké teploty, řezat a brousit je lze jen diamantovými nástroji. Další  velmi rozšířené magnety se vyrábějí ze slitin kovů. Nejznámější je slitina Al, Ni a Co, používaná pod názvem ALNICO. Nová generace permanentních magnetů se nazývá RARE EARTH magnety, a jsou vyrobeny ze slitin prvků vzácných zemin, nejčastěji samarium nebo neodym. Poskytují velmi silná magnetická pole. Používají se všude tam, kde je preferována nízká hmotnost. V elektronice, speciálních pohonech, senzorech atd.
Základní pojmy týkající se trvalých magnetů si můžete přečíst v našem starším článku.

Nejpoužívanější magnety:
Neodymové magnety
Neodymové magnety - NdFeB - jsou směsí neodymu, železa a boru. Tyto magnety nabízejí nejlepší poměr v poměru cena výkon. Do roku 1982 byly nejsilnějšími známými permanentními magnety materiály na bázi samaria a kobaltu (SmCo), pak byly překonány materiálem, jehož chemické složení je Nd2Fe14B. Tento materiál je v současnosti nejsilnějším typem magnetu s vynikajícími magnetickými vlastnostmi.
Neodymové magnety uvedeného typu jsou schopny unést více než tisícinásobek vlastní hmotnosti a magnet o velikosti malé mince tak může udržet železný předmět o hmotnosti kolem 10 kg. Výrobní cena těchto magnetů je nižší než u samarium-kobaltových magnetů.

Vzhledem k tomu, že neodymové magnety snadno korodují, provádí se u nich povrchová úprava niklováním, zinkováním nebo pryskyřicí. Jejich další nevýhodou je  nižší tepelná odolnost. V současné době zažívají tyto magnety obrovské rozšíření a pronikají do všech technických oborů, protože vedou k miniaturizaci zařízení a k úsporám energiíí. Vzhledem ke svým vlastnostem v řadě výrobků nahrazují původně používané feritové magnety.
Samariové magnety (SmCo) jsou však stále využívány tam, kde je vysoká pracovní teplota.


Feritové magnety
Feritový magnet je permanentní magnet vyrobený z keramických oxidů – feritů.Feritové magnety jsou nejrozšířenější skupinou magnetů. Jejich celosvětová spotřeba dosahuje ročně cca 300 000 tun a nadále stoupá. Jejich kvalita a sortiment z nich vyráběný zaznamenávají neustálý pokrok. Jejich výhodou je nejlevnější kilogramová cena a velký rozměrový i tvarový rozsah.

Feritové magnety se vyrábějí z oxidu železitého a uhličitanů barya, nebo stroncia. Uvedené suroviny se mísí v poměru asi 80:20 a z této směsi kalcinací za vysokých teplot vzniká hexaferit. Směs se následně lisuje do požadovaných tvarů a to buď za sucha (ve formě prášku s pojivem) a nebo ve formě vodné suspenze. Anizotropní permanentní magnety se lisují v magnetickém poli. Konečný tvar a pevnost dostávají permanentní magnety výpalem při teplotách přes 1200 °C. Následně jsou dle potřeby magnetovány, kontrolovány a vyslány do provozu.

Feritové magnety mají velmi široké možnosti použití. Uplatňují se v průmyslovém, kancelářském i domácím provedení. Instalují se do elektromotorů a generátorů, jsou součástí magnetických spojek a brzd. Používají se například také při výrobě hraček, slouží jako senzory polohy a otáčení jako spínače. Velmi často jsou použity v reproduktorech.

Nejčastější využití magnetů:

 • Záznamová média: Videokazety, audiokazety, pevné disky a diskety jsou všechno zařízení, kde jsou informace analogově nebo digitálně zaznamenané do feromagnetického materiálu jako proměnné magnetické pole. Čtecí zařízení pak tímto polem projíždí a jeho změny v něm indukují elektrické signály, které jsou dále zpracovány.
 • Kreditní a debetní karty: využívají magnetický proužek, ve kterém jsou zapsány potřebné údaje o držiteli.
 • Přenášení předmětů a separace kovů: Dostatečně silné magnetické pole dokáže zvednout jakýkoliv magnetický materiál. Ve velmi silných magnetických polích je možné zvednout i organické materiály. Hojně se tohoto využívá například na šrotovištích, kde mohutné elektromagnety zvedají celá auta. Také jde o dobrý způsob jak separovat kovový odpad ze smíšeného. Na třídící lince silný elektromagnet nebo permanentní magnet vyfiltruje veškeré kovové kontaminanty na běžícím páse. Více informací o magnetických separátorech se dočtete v našem článku (odkaz na článek).
 • Pohony: Motory s permanentními magnety, lineární motory, pohonné systémy na principu magnetické levitace atd.
 • Domácí použití: Magnety na ledničce, magnetické hračky (např. stavebnice z magnetických dílů), zavírače dvířek, magnetické tabulky, štítky apod.
 • Použití ve výrobě a při skladování zboží: magnetické kapsy, štítky, C profily a cenovkové lišty usnadňují vytvoření přehledného značení zboží, skladu a dokumentů. Více se dočtete v našem starším článku. (odkaz na článek)
 • Kompasy: Střelka kompasu reaguje na magnetické pole Země, její póly však musí být naopak, než je na ní vyznačeno.
 • Audiotechnika: V reproduktorech jsou elektromagnety, které rozkmitávají své jádro. Toto jádro přenáší pak mechanické kmity do membrány, která vydává požadovaný zvuk. V elektrických kytarách jsou magnety v cívkách. Při rozeznění struny se kmity přenáší na magnet, jenž se rozkmitá a v cívce generuje proud. Proud je pak obvody zpracován a převeden na požadovaný tón a zvukový efekt.
 • Zdravotnictví: Permanentní magnety a elektromagnety jsou součástí přístrojů pracujících na principu jaderné magnetické rezonance (NMR) pro nahlížení do lidského těla bez nutnosti chirurgického zákroku. Tato metoda je zdravotně nezávadná a lidé nevykazují žádné známky ozáření.

Konkrétní magnetické výrobky společnosti Elidis si můžete zakoupit na našem E-shopu. V případě, že máte zájem o naše další služby týkající se měření magnetických polí , či přístrojů na měření emisí, neváhejte nás kontaktovat.

Praktičtí pomocníci pro práci se zbožím

11.04.2019

 

Vytvořit dobrou logistiku v organizaci skladu zboží, dokumentů apod. je základ pro snadné vyhledávání. Pro vytvoření přehledného pracovního prostředí můžete využít snadných nástrojů k tomu určeným. Pojďme se na ně podívat.Magnetické kapsy

Magnetické kapsy jsou základním a široce využitelným nástrojem v případě, kdy potřebujete označení často měnit, nebo potřebujete vystavit například seznam produktů, jmen apod.

Jedná se o kapsu z PVC, či odolného Durofolu, do kterých můžete vkládat papír s vytištěným obsahem dle vlastní potřeby. Na zadní straně kapsy jsou umístěné magnety, které se liší dle přídržné síly. Běžné kapsy jsou vybavené magnetickou fólií, kapsy se zvýšenou přídržnou silou neodymovými magnety.

Na výběr je řada běžných rozměrů, od 40x80 mm až po rozměr A3. V naší nabídce také naleznete speciální kapsy pro možnost vkládání většího počtu listů - složek, nebo kapsu s vysouvatelnou přední stěnou, což umožňuje psaní na vložený papír aniž by se vyndával z kapsy.

Využití magnetických kapes je téměř neomezené. Lze je připevnit na jakýkoliv magnetický povrch, odolávají venkovním povětrnostním podmínkám, snadno se umisťují jejich obsah lze snadno měnit. V případě, že potřebujete značení často přemisťovat, jsou magnetické kapsy ideálním řešením.

 

Magnetické štítky

Pokud si potřebujete udělat pořádek například v dílně, kde se v nespočtu plechových krabiček uchovávají šroubky, matičky, vruty apod, mohly by přijít vhod magnetické štítky. Jedná se o pruhy různých rozměrů z anizotropní magnetické fólie o tloušťce 0,7mm, na které můžete jednoduše napsat označení a jediným pohybem je umístit na požadované místo.

Magnetické štítky se vyrábějí v několika barevných provedeních a rozměrech. Psát na ně můžete například lihovým popisovačem. Štítky můžete podle potřeby sundávat, přendávat, měnit mezi sebou a tak se z této, na první pohled jednoduché věci, stává nepostradatelný pomocník všude, kde je potřeba pořádek.

C-profily

Šikovné označení složek, zboží, či například oddělení na policích ve skladu hravě zajistíte díky magnetickým C- profilům. Jedná se o magnetický c-profil, do kterého snadno zasunete štítek s informací. Vámi popsaný štítek je krytý průhlednou PVC fólií, takže je popsaný, či vytištěný štítek chráněn před poničením. Čtečky čárových a QR kódů nemají s krycí fólií problém.

Opět můžete vybírat ze široké nabídky rozměrů profilů, standardní délky 7,5 a 15 cm. Dostupné i v roli, ze které Vám nařežeme požadované délky jednotlivých kusů na zakázku.

 

Cenovkové lišty

Praktická cenovková lišta je jednoznačně nepostradatelný pomocník do obchodů a provozoven. Durofolová lišta, do které je možné vkládat vlastní nápisy s označením zboží, je opatřena magnetickou fólií pro uchycení na kovové regály, police apod.

Standardně lišty dodáváme v rozměrech 40x100 mm a 40x50mm, rádi vám však dodáme cenovkovou lištu o rozměru dle vaší potřeby. Štítkové papírky s popisem zboží lze obměňovat dle potřeby provozu, stejně tak celou magnetickou lištu snadno přesunete na jiné místo.

 

Cena našeho zboží je od jednoho ks, můžete tak zakoupit přesně požadované množství. V případě, že vám nevyhovují nabízené rozměry, nebo máte speciální potřebu na rozměry magnetických označovacích systémů, neváhejte nás kontaktovat.

Co jsou to Magnetické separátory a k čemu slouží

25.03.2019

 

Magnetické separátory jsou zařízení, která slouží pro separaci nežádoucích kovových feromagnetických kontaminantů ze sypkých, tekutých, čí plynných směsí. Ty se do materiálu dostanou například z techniky v potravinářských a zemědělských provozech, ve mlýnech apod. Lze jimi zachytávat vše, od matek, šroubů a špon, až po jemný kovový prach.


Z čeho jsou magnetické separátory vyrobené a jak fungují

Přístroje na separaci magnetických předmětů jsou konstruovány s použitím vysoce výkonných permanentních magnetů na bázi vzácných zemin (FeNdB nebo SmCo). Typy magnetických separátorů jsou odstupňované podle tepelné třídy pro požadované provozní teploty. Jedná se o teplotní úrovně  80°C - 100 °C - 120 °C - 140 °C - 250 °C. Konstrukce separátorů je vždy tvořena nerezovým materiálem 1.4301 (staré označení AISI 304, ČSN 17240). Použity jsou magnety z kovů vzácných zemin s niklovaným povrchem. Pro potravinářský a chemický průmysl vyrábíme magnetické separátory s hermeticky zapouzdřeným magnetickým systémem, takže se separovaný materiál může dostat do styku pouze s nerezovou ocelí.

Naše výrobky je možné snadno nainstalovat na každou násypku, do potrubí či vedení, kde zachycují nežádoucí magnetické nečistoty. Separační magnetické tyče lze použít i k ručnímu čištění směsi, nebo jako magnetický splav. Používá se hlavně při menším výskytu kovových příměsí.

Magnetické separátory umístěné do průtoku směsí zachycují magnetické kontaminanty, které se tak oddělí od směsi. Zachycený nežádoucí odpad se následně manuálně, či automaticky odstraní.

 

Druhy magnetických separátorů

Mřížový - Trubkový separátor

 • složen z několika řad magnetických tyčí v pravidelných rozestupech

 • tyče jsou zapouzdřeny v tenkostěnné nemagnetické trubce

 • systém snadného čištění

 • hermeticky zapouzdřený systém se snadným čištěním „trubka v trubce“

 • možný systém samočištění

 • výroba na míru potrubím a násypkám o jakýchkoliv rozměrech

 

Dopravníkový separátor

 • princip ne-magnetického pásového, nebo vibračního dopravníku

 • trvalé magnety v blízkosti pásu odseparují kovové kontaminanty

 • možnost funkce kontinuálního samočištění

 

Separační tyče

 • vhodná pro ruční čeření separované směsi,

 • hermeticky zapouzdřený typ využitelný jako magnetický splav

 • doporučené použití při výskytu menšího množství magnetických kontaminantů


Separátor "Bullet" do potrubí s dvířky

 • magnetický separátor do potrubí, vhodný pro suché materiály
 • instaluje se místo části svislého potrubí, kterým se materiál volně sype
 • kontrola a čištění se provádí po otevření dvířek
 • dvířka jsou těsněna silikonovým těsněním s potravinářským atestem a dotažena nerezovými bednovými uzávěry
 • materiál ve styku s médiem i celé tělo separátoru je nerezová ocel 1.4301 (starší značení AISI 304, ČSN 17240)
 • zapouzdřený magnetický systém umožňuje mokré čištění

 

Jak objednat magnetický separátor

Magnetické separátory vyrábíme na zakázku a dodáváme již od 1 ks až po kompletní systémy separátorů pro výrobní linky. Pokud chcete pořídit magnetický separátor, nebo potřebujete poradit s výběrem vhodného zařízení do vašich podmínek, není nic snazšího, než nás kontaktovat. Můžete nám napsat e-mail s popisem vašich požadavků - info@elidis.cz, nebo zavolat na tel. číslo +420 602 327 687.

 

Jsme vám stále k dispozici a rádi vám poradíme s výběrem vhodného typu a provedení pro Vaši technologii.

Těšíme se na vaši objednávku.

Váš tým Elidis.

Buďte kreativní s magnetickým papírem pro inkoustové tiskárny

21.02.2019

Lednice plná barevných magnetů. Děti si s nimi rádi hrají, můžete si jimi přichytit vzkazy, prarodiče se díky nim mohou kochat vnoučaty. Magnetické fotky a popisky a další výrobky jsou zkrátka nejen pěkné, ale i praktické. A vyrobit si je můžete dokonce sami doma!

Lednice plná barevných magnetů. Děti si s nimi rádi hrají, můžete si jimi přichytit vzkazy, prarodiče se díky nim mohou kochat vnoučaty. Magnetické fotky a popisky a další výrobky jsou zkrátka nejen pěkné, ale i praktické. A vyrobit si je můžete dokonce sami doma!

Že nevíte jak na to? Je to velmi snadné. Stačí mít doma inkoustovou tiskárnu, která zvládne tisk na papír o tloušťce 0,26mm a gramáži cca 750g/m2. Pak už jen stačí zakoupit kvalitní magnetický papír A4 pro inkoustové tiskárny. Magnetický papír přilne na většinu magnetických ploch a můžete jej nastříhat dle libosti, aniž by ztratil své magnetické vlastnosti. Můžete si tak vytvořit magnetické fotografie, vizitky, etikety, popisky, výukové kartičky či jiné obrázky různých rozměrů, tvarů a barev dle potřeby.

Další neodmyslitelnou výhodou magnetického papíru je, že nepoškrábe ani nijak nepoškodí a neznečistí podkladový povrch jako například samolepky, které mohou na podkladu zanechat zbytky lepidla. V případě, že se chcete pustit do výroby, myslete na to, že do tiskárny můžete vložit pouze jeden papír. Po ukončení tisku můžete vložit další papír a pokračovat v tisku dalších magnetů.

Pozor! Pokud budete tisknout na magnetický papír na laserové tiskárně, můžete ji trvale poškodit. Proto Vám doporučujeme před tiskem přečíst manuál k tiskárně a ověřit si, zda je pro tisk magnetů vhodná. Nechcete-li riskovat, vytiskněte v laserové tiskárně obrázek na obyčejný papír a ten pak nalepte například na tuto magnetickou fólii z naší nabídky.

Na našem e-shopu máme magnetické papíry skladem a zakoupit jej můžete již od jednoho kusu. Proto neváhejte a pusťte se do výroby vlastních magnetů, které mohou rozveselit vaši domácnost, nebo posloužit jako praktický pomocník na pracovišti.

Nové webové stránky

1.4.2016
vystava

Pro lepší přehled o našich výrobcích jsme pro Vás připravili nové webové stránky.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy neváhejte nás kontaktovat, rádi se Vám budeme věnovat Usmívající se.